Oldal kiválasztása

Múzeum

Kultúr-Kertünk része egy autentikus présház is, ami nem csak az aktív bor, és esetenként sörkészítés helyszíne, hanem egy folyamatosan gyarapodó népi gyűjtés és kiállítás otthona is lesz egyben.

A gyűjtemény az egykori paraszti földművelő, állattenyésztő, és a helyenként, főleg mezővárosokban kialakult kézműiparos használati tárgyakat, és munkaeszközöket szeretné bemutatni. A tárgyak természetesen főleg az alföldi szegényparasztok, jobbágyok tárgyi kultúrájából származik, de előfordul a hegyvidéki gazdálkodás egy egy bemutatott eszköze is a gyűjtésben.

Folyamatosan próbáljuk bővíteni a gyűjteményt, és szeretnénk a modern technikát segítségül hívva szinesíteni és még informálisabbá tenni a kiállítást. Weboldalunkon igyekszünk feltölteni a kiálításik tárgyak rövid ismertető leírását valamint ha sikerül bemutatni egy egy régebbi felvételen megmutatjuk hogyan használták ezeket az eszközöket. Tervünk, hogy egy a kiállító térben elhelyezet érintőképes megjelenítőn a kiállítási tárgyak sorszámára kattintva interaktív módon jelenjen meg a látogató számára az adott tárgyról a lehető leg több információ akár egy modern, digitális idegenvezető.

CSÉPHADARÓ / 001

A cséphadaró vagy csép a cséplőgép elterjedése előtt a cséplés legfőbb eszköze volt. Neve szláv eredetű. Magyar elnevezése, a másfélfa későbbi fejlődés eredménye. Ez utal arra, hogy egy hosszú és egy rövid rudat rögzítettek egymáshoz. A csépnek rövidebb, a nyélhez szíjjal forgathatóan kapcsolt része; hadaró.

DOHÁNYVÁGÓ / 002

Deszkalapból és csuklósan rászerelt le-föl mozgatható késből álló eszköz, amellyel a leveles dohányt apróra lehet vágni.